Technologia łączenia drewna na płytkę kolczastą na amerykańskiej licencji. Zapewnia dobrą stabilność i elastyczność dachu. Ponadto zapewnia równość połaci do krycia z uwagi na dokładność technologiczną podczas prefabrykacji.
Technologia wymaga stosowania drewna w odpowiedniej klasie jakości. Wymagania: drewno suszone w klasie wytrzymałości C24.
Technologia polega na łączeniu odpowiednio dociętych elementów drewna za pomocą płytki wielokolcowej, którą wprasowuje się pod dużym naciskiem prasy w krótkim czasie .
Technologia ma bardzo dużą wytrzymałość wiatrową, posiada długą żywotność ze względu na dokładność i przenoszenie newralgicznych punktów wiążących na wielopunkowe łączniki stalowe, co skutkuje mniejszym obciążeniem punktowym.
Technologia wiązarów dachowych opiera się na przygotowaniu w fabryce gotowych elementów drewnianych (wiązarów), a następnie montowaniu gotowych prefabrykatów na budowie.
Największa rozpiętość bez podpory do 30m. Dachy na różne obiekty: mieszkalne i niemieszkalne, formy dachu: stropodach, dach dwuspadowy, koperta, dach wielospadowy, poddasze użytkowe lub nieużytkowe. Pokrycie każde.
Dlaczego wiązary, a nie tradycyjna więźba?
- Fabryczne docinanie elementów drewnianych na maszynach cyfrowych z pliku konstruktora daje wysoką precyzję cięcia oraz minimalizuje ryzyko błędów.
- Duża dokładność cięcia przenosi się na równość połaci, a w konsekwencji na szybszy i precyzyjniejszy montaż pokrycia. Na wiązarach pokrycie na rąbek stojący to nie problem!
- Technologia posiada specjalistyczny program do obliczeń więźby, dzięki temu konstrukcja dachu jest solidnie obliczona.
- Montaż przebiega szybko i sprawnie.
- Produkcja przemysłowa nie ogranicza możliwości wykonywania wiązarów w różnych kształtach na różne formy dachu. Uzyskanie kształtów łukowych od zewnątrz lub wewnątrz (np. dla uzyskania sklepienia łukowego w kościołach) też jest możliwe! Dzięki temu wiązary znajdują zastosowanie w wykonywaniu skomplikowanych szalunków do betonu, np. tuneli, wiaduktów, itp.
- Możliwość uzysku znacznie większej rozpiętości bez podpór. Duże znaczenie w budownictwie niemieszkalnym, np. w rolnictwie lub przemyśle, gdzie znaczenia nabiera otwarta przestrzeń niepodzielona rzędem słupów.
- Na poddaszach mieszkalnych architekci cenią sobie możliwość uzyskania przestrzeni bez słupów, co daje całkowitą swobodę niczym nie ograniczonej aranżacji wnętrz.
- Możliwość przeprojektowania więźby tradycyjnej na wiązarową.
Autor: Agnieszka Pońska
