Nowoczesne prefabrykowane lekkie stropy drewniane wykonywane metodą wiązarową. Możesz nim zastąpić strop betonowy w domu murowanym.
Prefabrykowane lekkie stropy mogą są stosowane w budownictwie drewnianym, mogą jednak, bez żadnych przeszkód, być stosowane w budownictwie tradycyjnym. Możesz nim zastąpić strop betonowy w domu murowanym.
Nowoczesne technologie pozwalają wykonywać stropy drewniane na większe rozpiętości.
Stropy drewnie mogą być nawet do 50% lżejsze od stropów żelbetowych. Przekłada się to na możliwość zmniejszenia zastosowania lżejszych ścian nośnych oraz fundamentów, co daje realne przełożenie na niższe koszty budowy pod warunkiem, że zostanie to odpowiednio wcześnie zaplanowane, najlepiej na etapie projektowania.
Nowoczesne prefabrykowane lekkie stropy drewniane można wykonać na kilka sposobów.
To, co wiąże wszystkie poniższe metody to: łącznik stalowy wielokolcowy, pozwalający sczepiać za pomocą wysokotonowej prasy elementy drewniane, z których wykonuje się drewniane konstrukcje do zastosowania w stropach.
Elementem lekkiego stropu drewnianego może stać się:
- dolny pas wiązara (taki typ / kształt wiązara, jaki jest odpowiedni dla danej budowy), np. wiązar klasyczny, attykowy, mansardowy
- dolny pas skratowanej belki stosowanej przy stropodachach, tzw. wiązar stropowy, gdzie górna i dolna belka są równoległe, połączone krzyżulcami drewnianymi w odpowiednim ułożeniu za pomocą płytek kolczastych
- belka stropowa typu posi joist, gdzie górny i dolny pas są w stosunku do siebie w ułożeniu równoległym z wbudowanym pomiędzy nimi łącznikiem stalowym
Powyższe elementy zestawione ze sobą w odpowiednim rozstawie stanowią konstrukcję, którą obija się odpowiednimi warstwami dla jej usztywnienia oraz wyciszenia. W zależności od tego, czy poddasze będzie użytkowe czy nieużytkowe, musimy odpowiednio dostosować nośność stropu drewnianego, co w budownictwie jest oczywiste.
Warunek konieczny to zastosowanie odpowiedniej jakości drewna konstrukcyjnego o wilgotności nie przekraczającej 18%.
Zarówno wiązar stropowy jak i belka posi joist w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań jak strop żelbetowy lub belka z drewna litego świetnie sprawdzają się jako stropy dające możliwość ukrywania różnego rodzaju instalacji w stropie ze względu na swój ażurowy charakter.
Zalety prefabrykowanego lekkiego stropu drewnianego wykonanego metoda wiązarową:
- lekkość stropu
- obniżenie kosztów budowy ze względu na wagę
- brak technicznych podpór przy budowie stropu
- montaż latem i zimą
- sprawny montaż z prefabrykatów
- dobra izolacyjność termiczna
- dobra izolacyjność akustyczna
- rozpiętość do 7,5 m bez podpory
Autor: Agnieszka Pońska


